آمریکا به دنبال تشکیل ارتش سنی ۱۰۰ هزار نفری در عراق است

آمریکا به دنبال تشکیل ارتش سنی 100 هزار نفری در عراق استReviewed by مرتضی فاتحی on Dec 3Rating: 5.0آمریکا به دنبال تشکیل ارتش سنی 100 هزار نفری در عراق استبه گزارش «هیئت غریب مدینه»، آمریکا به رهبران عشایر سنی عراق، نمایندگان گردان‌های مسلح آنان و مئسولان حکومتی از جمله "اثیل النجفی" استاندار موصل اعلام کرد هاست که واشنگتن به دنبال تشکیل ارتشی 100 هزار نفری در مناطق سنی نشین با ادعای مقابله با داعش است.


به گزارش «هیئت غریب مدینه»، آمریکا به رهبران عشایر سنی عراق، نمایندگان گردان‌های مسلح آنان و مئسولان حکومتی از جمله "اثیل النجفی" استاندار موصل اعلام کرد هاست که واشنگتن به دنبال تشکیل ارتشی ۱۰۰ هزار نفری در مناطق سنی نشین با ادعای مقابله با داعش است.

بر اساس ادعای روزنامه «الحیات» آمریکا قصد دارد طرح مذکور را در کنگره به رای بگذارد. آمریکا در خلال دو روز گذشته پذیرای هیئتی از عشایر و نمایندگان گروه های مسلح سنی بود.

"اثیل النجفی" استاندار موصل که این شهر عراق را بسیار راحت در اختیار داعش قرار داد و خودش فراری شد در این باره گفت: دیدارهای برای این منظور با مقامات عراقی داشتیم و راههای بررسی مقابله با داعش و خطرات آن مطرح شد.

"احمد الجمیلی" یکی از شیوخ الانبار عراق نیز در این مورد اعلام کرد : مقامات آمریکا به ما و مسئولان محلی ابلاغ کردند که قصد تشکیل نیرویی ۱۰۰ هزار نفری در استان های الانبار، نینوا و صلاح الدین را دارند و وطیفه این نیروها مقابله با داعش و حمایت از مناطق پس از بیرون راندن داعش است.
وی افزود: واشنگتن حاضر نیست تجربه تشکیل نیروهای موسوم به "بیداری"(صحوات) که در دولت قبل شکل گرفت نیست و پیشنهاد داده است که این نیروها در تشکیلات وزارت دفاع ساماندهی شوند.

در همین راستا "محمد الصهیود" معاون نزدیک به نخست وزیر عراق گفت: هرگونه تسلیح عشایر یا غیره را به صورت مستقیم رد می کنیم. هرگونه پیشنهادی در این زمینه از سوی آمریکا با دیگران باید از طریق حکومت عراق بررسی شود تا با برنامه تمام احزاب سیاسی مبنی بر وجوب حصر صلاح در دست دولت هماهنگ باشد.

وی در ادامه اعلام کرد که آمریکا با تسلیح عشایر غربی و پیشمرگه ها به صورت مستقیم به دنبال تقویت قدرت استان ها و اقالیم به حساب دولت مرکزی و اجرای طرح آمریکایی تقسیم عراق است.

 

71623_193

منبع:شیعه نیوز

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *