احتمال پدید آمدن یک گروه مسلح شیعه جدید در بحرین

احتمال پدید آمدن یک گروه مسلح شیعه جدید در بحرینReviewed by مرتضی فاتحی on Aug 10Rating: 5.0احتمال پدید آمدن یک گروه مسلح شیعه جدید در بحرین به گزارش «هیئت غریب مدینه»، یک ماشین پلیس در 28ژوئن درروستای شیعه نشین ستره در جنوب منامه با مواد منفجره مورد هدف قرار گرفته شد. این انفجار منجر به کشته شدن پنج پلیس و زخمی شدن پنج تن دیگر شد. هجوم بر نیروهای پلیس بحرین که از سال 2010 سعی در سرکوبی مخالفت های شیعی را دارند، چیز جدیدی نیست. معمولا نیروهای پلیس با روش های نسبتا ساده ای مانند زیر گرفتن با اتومبیل یا هدف گرفته شدن با تفنگ یا بمب های دست ساز کشته می شوند.

به گزارش «هیئت غریب مدینه»،  یک ماشین پلیس در ۲۸ژوئن درروستای شیعه نشین ستره در جنوب منامه با مواد منفجره مورد هدف قرار گرفته شد. این انفجار منجر به کشته شدن پنج پلیس و زخمی شدن پنج تن دیگر شد. هجوم بر نیروهای پلیس بحرین که از سال ۲۰۱۰ سعی در سرکوبی مخالفت های شیعی را دارند، چیز جدیدی نیست. معمولا نیروهای پلیس با روش های نسبتا ساده ای مانند زیر گرفتن با اتومبیل یا هدف گرفته شدن با تفنگ یا بمب های دست ساز کشته می شوند.

با این حال در حمله ۲۸ژوئن یک تحلیل تکنیکی وجود دارد. این حمله با سایر حملات پیشین بر ضد نیروهای پلیس در بحرین متفاوت بود. اول این که به نظر می آمد که این بمب بر خلاف بمب های دست ساز با به کارگیری موادی با قابلیت انفجار بالا ساخته شده است. ثانیا تصاویر نشان گر آن است که بمب به کار رفته شده به جای این که ترکش هایی با شکل های نامنظم مانند میخ یا پیچ بر جای گذارد، موجب ایجاد ترکش های یکسان دایره ای شکل شده است. به نظر می رسد انتشار ترکش ها نیز به شکل خاصی منظم بوده است که دلالت بر این دارد که این دستگاه زمینی بوده است و از نوع مین های ضد انسان یا یک نوع ابتکاری از یک اسلحه شبیه به آن بوده است.
علاوه بر نوع مواد به کار رفته، به نظر می رسد که این حمله بسیار خوب طراحی و اجرا شده است. خسارت وارده به اتومبیل بیان گر آن است که این بمب در بهترین زمان به کار افتاده است.- غالبا بمب ها یا بسیار زود هنگام است یا بسیار دیر هنگام به کار می افتند که این امر موجب شکست حمله می شود.- همچنین این بمب در راهی کار گذاشته شده است که به عنوان راهی که پلیس از آن استفاده می کرد، شناخته شده بود و در مکانی کار گذاشته شده است که کسی که آن را به کار می اندازد بتواند هدف را به راحتی ببیند.

گروهی که تاکنون ناشناخته بوده است و سرایا وعد الله نامیده می شود، در تویتر مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفته است. این گروهی گفته است که این حمله اولی بوده و به حمله های بیشتر نیز تهدید کرده است. میزان دقت این حمله نمایان گر آن است که یک بمب گذار جدید یا کسی که قبلا وجود داشته است و از خارجی ها کمک گرفته یا تعلیم دیده است، عملا مسئول این حادثه است.

بحرین تنها کشور خلیج نشینی نیست که با مشکلات امنیتی مواجه است. در قطیف در منطقه شرق عربستان نیز امروز یکی از نیروهای پلیس کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. همچنین گزارش شده است که عاملان این حادثه دستگیر شده اند. این مهاجمان شیعه بوده اند. این امر نشان گر این است که شیعیان در پی حمله های اخیر نیروهای ارتش پیرو داعش منطقه نجد به مسجد از آنان خشمگین هستند.
این احتمال نیز وجود دارد که این حملات کار جهادی های باشد که در منطقه فعالیت می کنند. ممکن است آنان این کار را به امید ایجاد فتنه میان حکومت و نیروهای امنیتی و شیعیان انجام داده باشند. نکته پایانی که باید آن را مد نظر گرفت این است که ممکن است این حمله تنها یک مساله جنائی کاملا بی ارتباط با درگیرهای طایفه ای باشد. معروف است که قاچاقچیان اسلحه و گروه های جنایتکار در این منطقه فعالیت می کنند. با این که این یک احتمال سطحی است، اما باید همه احتمالات را در نظر گرفت.

شایان ذکر است که انقلاب بحرین مجموعه‌ای از راهپیمایی‌ها، اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی در این  کشور است که حرکتی مردمی، ‌بر اساس وحدت ملی، غیرمسلحانه و دارای رهبری است. خواسته‌های اصلی معترضان بحرینی شامل برکناری شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست‌وزیر و پسرعموی امیر بحرین که از سال ۱۹۷۱ ریاست دولت را در اختیار دارد، آزادی زندانیان سیاسی و تدوین یک قانون اساسی جدید می‌شود.

 

 

منبع:شیعه نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *