هشدار نشریه آمریکایی فارن پالسی به اقدامات ضد شیعی عربستان

هشدار نشریه آمریکایی فارن پالسی به اقدامات ضد شیعی عربستان Reviewed by مرتضی فاتحی on Dec 7Rating: 5.0هشدار نشریه آمریکایی فارن پالسی به اقدامات ضد شیعی عربستان به گزارش «هیئت غریب مدینه»، نشریه معروف آمریکایی "فارن پالسی" در گزارشی ویژه به وضعیت شیعیان در عربستان سعودی پرداخته است. بخش‌هایی از مقاله خبرنگار این نشریه در ذیل می‌آید.

به گزارش «هیئت غریب مدینه»، نشریه معروف آمریکایی "فارن پالسی" در گزارشی ویژه به وضعیت شیعیان در عربستان سعودی پرداخته است. بخش‌هایی از مقاله خبرنگار این نشریه در ذیل می‌آید.

هنگامی که وارد عوامیه شیعه نشین شدم ، شهری که سرشار از منابع نفت است اولین چیزی که نظر مرا به خود جلب کرد فقر و منزوی بودن آشکار آن بود. مردم این منطقه در تناقض آشکار با ثروت بسیاری که همه مردم با شنیدن نام عربستان به خاطرشان خطور می کند ، قرار دارند.

شیعیان سعودی که ۱۵ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند از سال ۲۰۱۱ برای تحقق حقوق سیاسی، اقتصادی و غیره به پا خواسته‌اند و تا کنون ۲۰ جوان در عوامیه و دیگر شهرهای شیعه نشین به دست نیروهای حکومتی به شهادت رسیده اند. خواست اصلی آنها اصلاحات در مورد وضعیت شیعیان است.

روز ۱۵ اکتبر (حدود ۳ ماه پیش)  شیخ "نمر النمر" روحانی شیعی به اعدام محکوم شد و اعتراضات بالا گرفت. شخصیت‌های شیعی در ایران و لبنان نیز به شدت به حکم مذکور واکنش نشان دادند. به شهادت رساندن ۷ شیعه و زخمی کردن دهها نفر دیگر در عاشورای امسال (ماه نوامبر) اقدامی برای ساکت کردن اعتراض های شیعیان عربستان بود.

"فارن پالسی"  در ادامه می‌نویسد : کارشناسان سعودی و دیپلمات‌های غربی معتقدند که حکم اعدام شیخ "النمر" انجام نخواهد شد و در لحظات آخر از عفو پادشاهی برخوردار خواهد شد اما علیرغم آن، حکومت آل سعود باز هم اعتماد خود در بافت اجتماعی و جامعه شیعیان این کشور را از دست داده است و این نظام بار دیگر در برداشتن گامهای لازم برای حل معارضان شیعه شکست خورده است.

 این نشریه در پایان ضمن به صدا در آوردن زنگ هشدار در مورد ادامه سیاست های سرکوبگرایانه علیه شیعیان عربستان، به آمریکا توصیه می کند که بهتر است ریاض را تشویق کند تا برای همه شهروندانش سوای از مذهب آنها فرصت های مساوی اقتصادی و سیاسی قرار دهد و اعلام می کند که این سیاست تنها از رنج و ظلم به شیعیان سعودی کم نمی کند بلکه مانع از پیوستن وهابی ها به صفوف داعش می شود.

 

 

منبع:شیعه نیوز

71949_939

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *