گردان‌های شیعه و در مقدمه آن گردان امام علی[علیه السلام]، سپری محکم علیه داعش.

گردان‌های شیعه و در مقدمه آن گردان امام علی[علیه السلام]، سپری محکم علیه داعش.Reviewed by مرتضی فاتحی on Jan 26Rating: 5.0گردان‌های شیعه و در مقدمه آن گردان امام علی[علیه السلام]، سپری محکم علیه داعش.به گزارش «هئیت غریب مدینه»، "متیو لویت" مدیر برنامه "«استین»، درباره اطلاعات و مبارزه با تروریسم" در پژوهشگاه واشنگتن و با همکاری یک پژوهشگر دیگر به تشکیل گردان های شیعی داوطلب در عراق و سوریه پرداخته است.بخش هایی از این گزارش در ذیل آمده است.

به گزارش «هئیت غریب مدینه»، "متیو لویت" مدیر برنامه "«استین»، درباره اطلاعات و مبارزه با تروریسم" در پژوهشگاه واشنگتن و با همکاری یک پژوهشگر دیگر به تشکیل گردان های شیعی داوطلب در عراق و سوریه پرداخته است.بخش هایی از این گزارش در ذیل آمده است.

بیش از ۵۰ گروه شیعی در عراق و سوریه علیه گروهک داعش تشکیل و آموزش دیده اند. تمامی این گروه ها به صورت داوطلبانه تشکیل شده اند و بارزترین آنها گردان های "امام علی[علیه السلام]" است.

در نهایت ماه ژوئن (۲۰۱۴) ناگهان گردان های "امام علی[علیه السلام]" به عنوان یک گروه مسلح در صحنه ظاهر شد و اعضای آن با لباس نظامی و سلاح به دست در مناطق آمرلی، طوز، دیالی و غیره در کنار دیگر گروه های عراقی علیه تروریست ها ایستادند.

دراین میان نام "شبل الزیدی" فرمانده گردان های "امام علی[علیه السلام]" بسیار معروف شد کسی که پیش تر در صفوف "جیش المهدی" فعالیت می کرد. دیگر فرمانده بارز این گردان ها که در میدان های نبرد نامش بر سر زبان ها افتاد "ابومهدی المهندس" بود. وی کارنامه ای پر از تجربه در مبارزه با گروه های تروریستی جدید دارد و سابقه شرکت در جنگش بسیار است. او پیشتر فرمانده سپاه بدر عراق بود.

ابو مهدی المهندس در سال ۲۰۰۷ گردان های "حزب الله" (عراق) را تشکیل داد و اصول درگیری چریکی و کار با اسلحه های مختلف را به آنها آموزش داد. تحت نظارت وی گردان های "ابوالفضل العباس[علیه السلام]" و جنبش "النجباء" تشکیل شد.

درماه آوریل (۲۰۱۴) گردان های "دفاع مردمی" فراخوان جذب نیرو داد و از آن زمان تا کنون گردان های مختلف داوطلب از الانبار تا سامرا و دیالی در مقابل داعش ایستاده اند.

 

 

منبع:شیعه نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *